Sygnalizacja
mszyca zbożowa
Sposoby ustalania terminów zabiegów chemicznych
Wyląg z jaj na trawnikach, samosiewach i zbożach ozimych następuje w połowie maja. W celu dokładnego stwierdzenia terminu wylęgu z jaj i związanego z tym pojawienia się pierwszych mszyc na zbożach (bezskrzydłe) należy rośliny (dowolnie wybrany gatunek zbóż ważny dla danego rejonu) czerpakować (co najmniej 50 uderzeń czerpaka idąc po przekątnej pola) w spodziewanym terminie wystąpienia mszyc (od połowy maja). Czerpakowanie należy powtarzać co 3-4 dni, aż do stwierdzenia pierwszych mszyc.

Terminy zwalczania i progi ekonomicznej szkodliwości
Od momentu stwierdzenia obecności mszyc podczas systematycznego czerpakowania dalsze obserwacje należy przeprowadzać już bezpośrednio na kłosach. Na wybranym gatunku zboża należy pobierać cotygodniowo, próby do analizy aż do momentu załamania się gradacji mszyc, tj. do żniw. Dzięki tym analizom uzyskać można sezonową dynamikę występowania tego gatunku i termin jego masowego pojawienia się.
1. Okres wiosenno letni
Opryskiwanie zbóż należy przeprowadzać w okresie od pełni kłoszenia do początku mlecznej dojrzałości ziarniaków (faza rozwojowa w skali BBCH 51-73), po stwierdzeniu na 100 losowo wybranych źdźbłach 5 mszyc średnio na 1 kłos.
2. Okres jesienny
Po stwierdzeniu nalotu pierwszych mszyc na zboża ozime przeprowadzić profilaktyczne opryskiwanie w celu ich zwalczania jako wektorów chorób wirusowych.
Aspirator Johnsona
Aspirator Johnsona – niezwykle pomocne urządzenie przy sygnalizacji i odławianiu mszyc. Aparat pobiera systematycznie próby zasysając duże objętości powietrza w każdych warunkach pogodowych. Jeden aspirator dobrze określa migrację mszyc w terenie w promieniu około 80 km – ma to ogromne znaczenie dla wczesnej sygnalizacji, zwłaszcza gatunków mszyc odpowiedzialnych za przenoszenie wirusów chorobotwórczych na różne uprawy. Stosuje się go głównie do kontroli lotu mszyc.

Aspirator Johnsona w Winnej Górze (województwo wielkopolskie)