Sygnalizacja

mszyca czeremchowo-zbożowa

Sposoby ustalania terminów zabiegów chemicznych

Duże znaczenie dla ochrony roślin ma monitoring lotów mszyc, zwłaszcza mszycy czeremchowo-zbożowej, wykonywany przy użyciu żółtych naczyń wypełnionych wodą lub aparatów ssących pozwalających wcześnie stwierdzić ich obecność w powietrzu, a wkrótce także na uprawach zbóż.

W okresie ciepłej jesieni, decyzja o wykonaniu zabiegu zależy od ustalenia terminu nalotu pierwszych mszyc na oziminy często bardzo młode, zaledwie kilkudniowe siewki (faza rozwojowa w skali BBCH 9-11). Jesienną ocenę liczebności mszycy-czeremchowo zbożowej występującej na oziminach przeprowadzać należy przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, a obecność mszyc można stwierdzić nacinając roślinę przy szyi korzeniowej. W tym celu należy wykopać wraz z korzeniami w różnych punktach pola po 25 roślin (pszenica, jęczmień), i nacinając rośliny należy liczyć wszystkie mszyce zarówno osobniki dorosłe jak i larwy.

Ogółem, w zależności od wielkości pola, analizujemy od 100 do 150 roślin. Wiosną ocena liczebności mszyc na plantacjach zbóż dla celów sygnalizacji powinna być prowadzona od fazy strzelania w źdźbło (skala BBCH 30). Mszyca czeremchowo-zbożowa występuje najliczniej przed kłoszeniem lub w okresie kłoszenia zbóż (faza rozwojowa w skali BBCH 49-59). Dla określenia liczebności mszyc, w zależności od wielkości pola, analizować od 100 do 150 źdźbeł w kilku punktach pola po 10 źdźbeł wybranych losowo.

Terminy zwalczania i progi ekonomicznej szkodliwości

Od momentu stwierdzenia obecności mszyc podczas systematycznego czerpakowania dalsze obserwacje należy przeprowadzać już bezpośrednio na kłosach. Na wybranym gatunku zboża należy pobierać cotygodniowo, próby do analizy aż do momentu załamania się gradacji mszyc, tj. do żniw. Dzięki tym analizom uzyskać można sezonową dynamikę występowania tego gatunku i termin jego masowego pojawienia się.

Terminy zwalczania i progi ekonomicznej szkodliwości

  • Plantacje ozimin wysianych we wrześniu należy zapobiegawczo opryskać zaraz po zaobserwowaniu pierwszych mszyc na wschodach, co zwykle czyni się w październiku.
  • Zabiegi zwalczania wykonywać również na wiosnę w okresie wystąpienia zagrożenia upraw tj. po stwierdzeniu obecności pierwszych mszyc na wszystkich gatunkach zbóż od fazy strzelania w źdźbło do fazy przed kłoszeniem (skala BBCH 30-49).
  • Próg szkodliwości wg zaleceń IOR: na 100 losowo wybranych źdźbłach – 5 mszyc średnio na 1 źdźbło.

Aspirator Johnsona

Aspirator Johnsona – niezwykle pomocne urządzenie przy sygnalizacji i odławianiu mszyc. Aparat pobiera systematycznie próby zasysając duże objętości powietrza w każdych warunkach pogodowych. Jeden aspirator dobrze określa migrację mszyc w terenie w promieniu około 80 km – ma to ogromne znaczenie dla wczesnej sygnalizacji, zwłaszcza gatunków mszyc odpowiedzialnych za przenoszenie wirusów chorobotwórczych na różne uprawy. Stosuje się go głównie do kontroli lotu mszyc.

Aspirator Johnsona w Winnej Górze (województwo wielkopolskie)