Sygnalizacja

 

Sposoby ustalania terminów zabiegów chemicznych

Zabieg chemiczny należy wykonać tuż przed lub w trakcie szczytowego nalotu chrząszczy słodyszka rzepakowego. Bardzo ważna jest systematyczna kontrola pól rzepaku, mająca na celu określenie liczebności tego szkodnika.

Do określenia terminu i liczebności chrząszczy można zastosować metodę ,,żółtych naczyń” . Należy stosować pojemniki barwy żółtej z wywierconymi otworami, zapobiegającym przelewaniu się wody (woda z dodatkiem detergentu zmniejszającego napięcie powierzchniowe cieczy, w okresie przymrozków można użyć płynów zimowych do spryskiwaczy szyb samochodowych) z naczynia a tym samym utraty odłowionych owadów. Naczynia należy ustawić około 20 m (licząc od brzegu pola) w głąb plantacji, przy dużej powierzchni, należy je ustawić na każdym brzegu pola, na wysokości wierzchołków roślin (wysokość umiejscowienia naczyń należy regulować wraz ze wzrostem roślin). Kontrolę odłowionych chrząszczy należy prowadzić regularnie.

 

Ocenę liczebności chrząszczy można również wykonać poprzez obserwacje pasów brzegowych pola. W połowie każdego brzegu pola należy w różnych punktach w odstępach 2-3 metrowych wybrać losowo po 5 roślin i policzyć znajdujące się na nich chrząszcze, a następnie obliczyć ile średnio owadów przypada na 1 roślinę.

Liczebność chrząszczy można również określić wybierając losowo po 10 roślin w różnych miejscach pola, ogółem w zależności od jego wielkości od 100 do 150 sztuk, a następnie obliczyć ile średnio chrząszczy przypada na 1 roślinę.

Termin zwalczania i progi ekonomicznej szkodliwości

Próg ekonomicznej szkodliwości:
1-2 chrząszczy na 1 roślinie w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50-52),
3-5 chrząszczy na 1 roślinie w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59).